МІСЦЕВІ ВИБОРИ
25 ЖОВТНЯ 2020
2020

ДАВАЙ ГОЛОСУВАТИ!

25 жовтня відбудуться чергові вибори до місцевих та обласних рад. Голосувати – це ж легко. Просто береш бюлетень і ставиш галочку навпроти… Але близько 2,7 мільйона українців можуть мати непереборні бар'єри під час голосування. Саме стільки в Україні виборців з інвалідністю, і частіше за інших у них виникає питання – окрім карантинних обмежень через пандемію COVID-19, як подолати численні архітектурні, інформаційні перешкоди, бар'єри у ставленні, як реалізувати свої виборчі права, щоб на тебе всього-на-всього не «тицяли пальцем» на дільниці, голосно оголошуючи для всіх – «пропустіть інваліда»
7%
7%
ДОСІ ВАГАЄШСЯ, ЧИ ТВІЙ ГОЛОС ВАЖЛИВИЙ? 2,7 млн людей в Україні мають ту чи іншу форму інвалідності. Якщо ти не проголосуєш, втратиться 7% усіх голосів!

ЧОМУ ВАЖЛИВО
ГОЛОСУВАТИ?

Важливо голосувати на місцевих виборах – тому що саме ти обираєш депутатів, голів селищних рад, мерів та інших, а також ту політичну силу, які представлятимуть саме твої інтереси, гарантуватимуть дотримання твоїх прав і розбудовуватимуть за твоєї участі безпечну і відповідальну громаду.

Якщо ти не прийдеш на вибори – то це зроблять замість тебе: або використавши твій бюлетень (що, до речі, є правопорушенням!), або силою більшості голосів переможе та політична партія, цінності якої ти не поділяєш.

Давай голосувати!
Олександр Яковець
Давай голосувати!
Дарія Коржавіна
Давай голосувати!
Григорій Гук
Давай голосувати!
Анна Плужнікова

Є ПИТАННЯ ЩОДО
ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ?

Усі відповіді та онлайн-підтримка в телеграм-боті

ТВОЇ ВИБОРЧІ ПРАВА

У МЕНЕ ПОРУШЕННЯ ЗОРУ

Допомогу в заповненні бюлетеню ти можеш отримати у родичів чи будь-якої людини, якій ти довіряєш. Члени Виборчої комісії не можуть заходити з тобою до кабіни для голосування. Вони так само не мають права наполягати та обирати за тебе особу, яка допоможе тобі проголосувати. На жаль, на виборах у жовтні 2020 незрячим виборцям не забезпечуватиметься можливість проголосувати самостійно. Більше – дизайн виборчого бюлетеня цього разу є дуже незручним і для всіх людей, які мають порушення зору. Тому навіть якщо в тебе немає інвалідності, але ти не бачиш, як обвести цифри за крапочками в бюлетені, – скористайся допомогою особи, якій ти довіряєш. І не мовчи про цю ситуацію – розповідай про недоступність спостерігачам, журналістам, скаржся! Так ми зможемо вплинути на вирішення цієї ситуації в майбутньому.

У МЕНЕ ПОРУШЕННЯ СЛУХУ

Ти маєш право користуватися допоміжними технологіями на дільниці – використовувати свій планшет чи телефон для перекладу жестовою мовою чи перетворення звуку в текст на виборчій дільниці, крім кабіни для голосування. Члени виборчої дільниці мають тобі допомогти за потреби та на запит отримати інформацію в доступному тобі форматі: письмово або із залученням перекладача, наприклад, через сервіси онлайн-перекладу жестовою мовою. Не завжди члени виборчої дільниці можуть одразу зрозуміти, що потрібно робити, як поводитися з людиною з порушеннями слуху – спробуй максимально ввічливо, терпляче, але наполегливо їм пояснити.

У МЕНЕ ПОРУШЕННЯ ОПОРНО-РУХОВОГО АПАРАТУ

Ти не зобов'язаний приходити на дільницю разом із супроводжуючими, які будуть допомагати тобі долати недоступні ділянки. Пропозиція «підняти вас та ваше крісло колісне» – це лише пропозиція, ти можеш від неї відмовитися та поскаржитися на недоступність дільниці. Якщо ти хочеш скористатися сторонньою допомогою, поясни тим, хто буде її надавати, як саме тобі краще допомогти.

У МЕНЕ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА АБО ПСИХОСОЦІАЛЬНА ІНВАЛІДНІСТЬ

Ти можеш перебувати на дільниці стільки часу, скільки тобі потрібно, щоб зробити незалежний та усвідомлений вибір. Немає ліміту часу, який можна провести у кабінці для голосування. Якщо щось незрозуміло, ти завжди можеш поставити уточнюючі питання членам виборчої дільниці, які зобов'язані допомогти, або особам, яким ти довіряєш – батькам, родичам, друзям. Якщо ти хочеш уникнути натовпу, обери години, коли потік відвідувачів трохи зменшується, зазвичай це по обіді, але не перед самим закриттям дільниці.

ЧИ БАЛОТУЮТЬСЯ ЛЮДИ З
ІНВАЛІДНІСТЮ НА МІСЦЕВИХ
ВИБОРАХ 2020?

Звісно! Дуже прикро, що досі існує переконання, буцімто люди з інвалідністю лиш потребують допомоги і не приймають самостійних рішень. Утім, це не так!

НАТАЛІЯ МОРОЦЬКА

кандидатка у місцеву раду 2020

«Балотуватися необхідно, щоб підвищити видимість жінок з інвалідністю. Крім того, нам необхідно порушувати питання інклюзивності суспільства. Це стосується не тільки осіб з інвалідністю, а й, наприклад, мам і тат дітей з інвалідністю, вагітних жінок та літніх людей. Зараз вирішення цих питань гальмується. І одна з причин цього – хибна думка, що інклюзія – це тільки про людей з інвалідністю, яких 6%. Насправді, від 40 до 60% населення в Україні потребує доступного середовища для реалізації своїх прав на рівні з іншими».

УЛЯНА ПЧОЛКІНА

КАНДИДАТКА В БУЧАНСЬКУ МІСЬКУ РАДУ

Родина Пчолкіних – Уляна та Віталій – відомі як громадські активісти. Обоє мають травми спинного мозку, користуються кріслом колісним. І на цих виборах балотуються в місцеві депутати від Бучанської громади. «Для мене це було непростим рішенням – піти в політику. Та в якийсь момент громадської діяльності ти розумієш – що можна впливати на іншому рівні, на зміни в своїй країні. Я переконана, що всі люди з інвалідністю мають користуватися своїм виборчим правом. Але йти у політику мають професіонали, а не тому, що в тебе інвалідність, чи тому, що сьогодні «модно» говорити про «інклюзивність». Тож важливо зростати, вчитися і змінювати свою країну в тому місці, де ти живеш, і прагнути більшого», – Уляна Пчолкіна, телеведуча та фахівчиня з інклюзивного розвитку.

ЛЕОНІДА ПОНОМАРЬОВА

КАНДИДАТКА У МІСЦЕВУ РАДУ 2020

Леоніда Пономарьова є незрячою. Але це не заважає їй користуватись своїми політичними правами. Цього року і сама Леоніда вирішила балотуватись в київську обласну раду: «Якби це не звучало банально, але для мене було величезною перемогою, коли я в 19 років самостійно дісталася від метро до будинку, де живу, за допомогою тростини. Це був для мене величезний крок до незалежності. …Щоб там не казали, мовляв, «ми нічого не можемо змінити, то який сенс», але, знаючи свої права, ми можемо впливати на політику, в тому числі на місцевому рівні».

Є ПИТАННЯ?

Ставте їх у нашому у чат-боті в Телеграм

НАЙЧАСТІШІ
ПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ

Маючи інвалідність чи належачи до іншої маломобільної категорії населення (крім людей з інвалідністю, це люди з тимчасовим порушенням здоров'я, вагітні жінки, літні люди, люди з дитячими візками) ви маєте такі самі виборчі права, які й інші виборці в Україні. Держава має позитивний обов'язок усунути перешкоди та зробити виборчий процес доступним для будь-якої маломобільної категорії населення. Причому з огляду на вид інвалідності та пристосування, яких ви потребуєте (Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю, стаття 29)
На сайті ЦВК за посиланням ви можете перевірити як своє включення до списку виборців, так і доступність своєї дільниці та свій статус (наявність чи відсутність позначки НСП - нездатність самостійно пересуватися) https://drv.gov.ua/ords/svc/f?p=111:LOGIN Ви також маєте отримати поштою за місцем реєстрації іменне запрошення та можете перевірити там свої дані: П.І.Б., адреса дільниці, позначка НСП. Після оголошення чергових виборів, ви можете перевірити списки виборців у відділі ведення державного реєстру виборців за місцем своєї реєстрації.
Виборцю потрібно особисто написати заяву, додати медичний документ, що засвідчує тимчасову нездатність виборця, та подати ці документи до дільничної виборчої комісії (ДВК) особисто, поштою або через довірену особу, але не пізніше 20 години останньої п'ятниці перед днем голосування (до 20:00 23 жовтня). (Заява складається в довільній формі.

Якщо ви бажаєте змінити статус та проголосувати на дільниці, ви маєте подати заяву про внесення змін до відділу ведення Реєстру виборців (за місцем свого проживання) або до дільничної виборчої комісії, але не пізніше ніж за 5 днів до виборів (до 20 жовтня). Зразки заяви за посиланням https://drv.gov.ua/ords/svc/f?p=111:9:113838644663541

В день виборів внести зміни до списку виборців неможливо!

Ви маєте такі ж виборчі права, як і всі інші люди без інвалідності!

Ви маєте право вільно та самостійно приймати рішення чи брати участь у виборах, за кого голосувати, де голосувати (вдома чи на дільниці), на таємницю свого вибору. Ви також на рівні з іншими громадянами маєте право висувати свою кандидатуру до партійних списків чи брати участь у виборах самостійно. Інвалідність не має та не може бути єдиною перешкодою у вашому праві бути обраним, якщо ви відповідаєте та виконали інші вимоги законодавства.

Ви можете звернутись за допомогою на дільниці до будь-якого члена Виборчої Комісії або до охорони. Коли ви звертаєтесь за допомогою, за можливості чітко зазначте бажаний вид та об'єм допомоги, а також, якщо це важливо, вкажіть чого робити не потрібно. Пам'ятайте, говорити про свої потреби та бажаний об'єм допомоги не соромно. Якщо вам надають неналежну допомогу, ви можете відмовитись.

За вашим бажанням вам можуть допомагати ваші супроводжуючі, які прийшли разом із вами, але ви не маєте обов'язку мати супроводжуючого і це не привід відмовити вам у допомозі.

Якщо ви не потребуєте допомоги для здійснення вільного та самостійного волевиявлення у кабінці для голосування, а вам її наполегливо пропонують – ви маєте право відмовитись.

Таємність голосування - це ваше право на нерозголошення інформації про те, за кого ви голосували. Ніхто не має права заходити разом із вами до кабіни для голосування за виключенням тих ситуацій, коли ви дійсно потребуєте допомоги та самостійно висловили бажання її отримати. Ніхто не має права розгортати та дивитись ваш заповнений бюлетень. Людина, яка надавала вам допомогу у заповненні бюлетеню, не має розголошувати ваш вибір, та/або радити чи переконувати змінити свій вибір. Навіть якщо ви просите когось фізично поставити за вас позначку в бюлетені, лише ви і тільки ви обираєте, за кого саме голосувати. За порушення таємниці голосування людина несе кримінальну відповідальність відповідно до статті 159 ККУ.

Наразі Виборчим Кодексом передбачено обов'язок органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування надати приміщення для організації та проведення виборів, які будуть доступними для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

У органів місцевого самоврядування є термін до 1 січня 2025 року аби привести всі виборчі дільниці у відповідність до стандарту доступності.

Але вже на місцевих виборах 2020 року, згідно постанови ЦВК № 164 від 8 серпня 2020 року, виборча дільниця, на якій проходять місцеві вибори має відповідати таким вимогам:

  • Мати безперешкодний вхід.
  • Мати позначений та доступний шлях до приміщення та кабіни, де здійснюється голосування.
  • Мати мінімум одну доступну кабіну, прилаштовану до потреб людей з різними видами інвалідності.
  • Розташовувати інформацію про виборчий процес у доступному вигляді (місце розташування, висота, освітлення).

Ви можете перевірити інформацію про свою дільницю онлайн за посиланням: https://www.drv.gov.ua/ords/portal/!cm_core.cm_index?option=ext_search_dvk&pmn_id=140, якщо знаєте номер дільниці або за адресою свого місця проживання. Тут ви отримаєте інформацію про: поверх розташування приміщення для голосування, наявність пандусу, відповідність будівлі нормам ДБН, наявність туалету (не зазначено чи це туалет є доступним).

Ви можете подати заяву до органів місцевого самоврядування із вимогою забезпечити доступність вашої виборчої дільниці. Зразок заяви за посиланням https://docs.google.com/document/d/1UxWKWqfmZXiwEQu8aSRF9dxPc8wP-CnKArzjnrXuTJg/edit Пам'ятайте, що за вимогами Виборчого Кодексу у органів місцевого самоврядування є термін до 1 січня 2025 року для того, аби привести всі дільниці у доступний вигляд. Але краще вже зараз складати перелік недоліків та вказувати на них місцевій владі, адже доступність не робиться за одну ніч!

В день виборів, якщо ви прийшли та помітили недоліки на свої дільниці ви можете писати скаргу до Територіальної Виборчої Дільниці, зразок скарги за посиланням: https://docs.google.com/document/d/1P-fRc_nlt1pryJzUWE0zGEiwjxr4kLOhG4No_lP_BkI/edit

Ви можете скаржитись на будь-яке порушення своїх виборчих прав на будь-якому етапі виборчого процесу – підготовка, вибори, підрахунок голосів та оприлюднення результатів.

Ви можете перевірити чи ви включені до списку виборців та на якій дільниці маєте голосувати на сайті Центральної Виборчої Комісії за посиланям https://drv.gov.ua/ords/svc/f?p=111:LOGIN Це потрібно зробити заздалегідь, до 20 жовтня. Якщо вашого прізвища немає у списку виборців на цій дільниці, вам потрібно подати заяву про включення до Реєстру виборців, це можна зробити онлайн ось тут https://www.drv.gov.ua/ords/svc/f?p=111:9

Якщо ви взнали про відсутність свого прізвища в списку виборців в день голосування (або після 20 жовтня) – то вже виправити ситуацію буде неможливо, на жаль. Подбайте про своє включення заздалегідь та реалізуйте сповна своє виборче право!

Ви маєте подати заяву до органу ведення реєстру виборців про внесення змін до відомостей про постійну нездатність самостійно пересуватись, зразок заяви та більше інформації за посиланням: https://drv.gov.ua/ords/svc/f?p=111:9:113838644663541 Це потрібно зробити не пізніше ніж за 5 днів до дня виборів (до 20 жовтня).

Якщо ваша дільниця відмічена як недоступна (немає пандусу, або розташована на другому поверсі, або не відповідає вимогам ДБН чи ЦВК, або немає сантітарно-технічних умов), ви можете направити скаргу до дня виборів органам місцевого самоврядування та/або Уповноваженому ВРУ з прав людини, зразок скаги за посиланням https://docs.google.com/document/d/1UxWKWqfmZXiwEQu8aSRF9dxPc8wP-CnKArzjnrXuTJg/edit

У день виборів – ви можете направити скаргу до Територіальної виборчої комісії.

У разі порушення членом Виборчої Комісії ваших прав ви можете подати скаргу до Територіальної Виборчої Комісії (в день виборів, або протягом 2-х днів після виборів) або до Уповноваженого ВРУ з прав людини або до Суду. Скаргу можна скласти в довільній формі, але обов'язково потрібно зазначити об'єкт скарги (Територіальна Виборча Комісія та ПІБ члена цієї Комісії, на якого ви скаржитесь), причину скарги та обставини за яких відбулось порушення.

В органів місцевого самоврядування є достатньо часу на приведення всіх дільниць, які їм підпорядковані, у доступний вигляд до 2025 року. Однак якщо не нагадувати їм про цей обов'язок та не вказувати на недоліки, вони можуть не надавати цьому належної уваги. Допоможіть своїй місцевій владі не втратити фокус та помітити всі недоліки недоступних дільниць, адже ви експертні в тому, що саме вам потрібно.

1. Заздалегідь перевірити відомості про вашу дільницю онлайн на сайті ЦВК в розділі "перевір себе у реєстрі".

2. За можливості відвідати дільницю та зафіксувати недоліки, написати звернення до органів місцевого самоврядування, вказати на недоліки та запропонувати конкретні потрібні зміни.

3. Прийти на сесію місцевої ради та озвучити свої вимоги.

Для тимчасової зміни виборчої адреси без зміни місця реєстрації, достатньо подати заяву онлайн на сайті ЦВК в розділі "перевір себе у реєстрі" в підрозділі "заяви та звернення" є пункт "звернення щодо зміни виборчої дільниці" для проведення цієї процедури, вам також знадобиться ключ електронного підпису, це може бути ключ, який вам видали податкові органи (у разі якщо ви ФОП) або ключ електронного підпису від Приватбанку. Зробити цю процедуру ви вже можете лише на наступні вибори.

Для того, аби подати заяву аби стати спостерігачем на виборах, вам потрібно:
1. Сконтактувати з однією з партій, які беруть участь у виборчих перегонах – тоді ви можете стати спостерігачем від цієї партії.

2. Ви можете звернутись до громадських організацій, які проводять моніторинги виборчого процесу, та стати незалежним спостерігачем від ГО. Таку роботу постійно проводить, наприклад, громадянська мережа "Опора". Зазвичай, ГО оголошують навчання та відбір кандидатів у спостерігачі за 4-5 місяців до виборів. Ви також можете сконтактувати із вашим регіональним виборчим омбудсменом та дізнатися про можливу співпрацю. Більше інформації про громадянську мережу виборчих омбудсменів за посиланням: https://www.oporaua.org/category/vybory/vyborchi-ombudsmeni

Кожен член виборчої комісії є представником одного з кандидатів, хоча може не бути членом партії. Немає жодного обмеження щодо виконання обов'язків члена ВК через інвалідність. Члену ВК, якии? має порушення здоров'я (у зв'язку з інвалідністю, тимчасовим порушенням здоров'я, віком), відповідна ВК забезпечує розумне пристосування відповідно до індивідуальних потреб для безперешкодної участі у роботі комісіі? (ч. 7 ст. 38 Виборчий Кодекс України). Якщо ви бажаєте стати членом ВК - зв'яжіться із місцевими партіями чи кандидатами. Члени ВК також проходять обов'язкове навчання перед вибрами.

Ви можете поставити питання юрист(к)ам Fight for Right: для цього зайдіть в нашого чат-бота t.me//FFR_election_bot та оберіть пункт меню "Маю своє питання"

Більше інформації ви також можете знайти на сайті ЦВК за посиланням: https://www.cvk.gov.ua

ПОТРІБНА ДОПОМОГА?

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ ЗРУЧНИМ ДЛЯ ВАС СПОСОБОМ